Prosinec 2007

Proskurník lékařský

9. prosince 2007 v 18:26 Užití léčivých rostlin

"jest to druh slézu,který roste do výšky.Jeho kořen,když se rozdrtí,vypadá,jak by z něj kapal lep na ptáky.Jeho květy svařené v medovině čistí rány a zlé bolesti z krku vyhání."
Historie-Jak vypráví starořecký básník Hesiodos,připravovali nejchudší vesničané z divokých slézů šlemovitý pokrm,který nejen zahnal hlad,ale i léčil.Byl nazýván bylinou všech nemocí.Plinius jej doporučuje na rány na měkčení břicha,na bodnutí hmyzem a také jako pokrm-zvláště kaše z vařeného kořene.Adam Lonicer doporučuje proskurník vařit ve víně s yzopem a lékořicí jako nejlepší lék proti kašli.
Užití dnes-slizové látky tlumí dráždění ke kašli a chrání sliznice.Je důležitou součástí prsních čajů na odkašlávání.Tyto čaje též uvolňují větry.Používá se též ke kloktání,na rány a popáleniny.Důležité je květy i kořen nejprve přes noc louhovat ve studené vodě,tak se slizové látky nezničí.Teprve pak se mírně ohřeje.
Lidové užití-někde jsem četla,že koláčky slézu s jeho semeny dříve jedly chudé děti.Tak jsem je začla také jíst,mají příjemnou jemnou chuť.
Kontraindikace-ochranný film ze slizu může zpomalovat účinky jiných léků na sliznicích nebo v ranách.
m

Galgán obecný

9. prosince 2007 v 18:02 Užití léčivých rostlin

"Zánět žaludku uvolňuje galgán i větry ve střevech uzavřené.Pomáhá trávící síle a léčí svírání v břiše i zápach z úst,jenž překračuje míru.Zmnožuje milostnou sílu a zahřívá ledviny."
Historie-galgán byl velmi oblíben v ajurvédské indické medicíně a prostřednictvím arabských obchodníků se dostal do Evropy.U nás je znám od 9.století.Abatyše Hildegarda doporučuje galgán proti "špatným šťavám" ve vnitřnostech a proti hlenu v krku.Spis ze Salernské školy píše o napodobeninách galgánu a o způsobu,jak podvod odhalit.Galgán je hřejivý a vysušující a má afrodiziační účinky.
Užití dnes-podobné jako u zázvoru a puškvorce..Uvolňuje křeče,povzbuzuje trávení.
Lidové užití-dnes galgán upadá v zapomnění,bývá používán jen jako koření,je ještě ostřejší nežli zázvor.Znají ho dobře naši asijští spoluobčané.Je součástí likérů.
Kontraindikace-neužívat při žaludečních vředech
m

Aloe barbadoská

6. prosince 2007 v 11:27 Užití léčivých rostlin

"Aloe vyprazňuje břicho mírně.Její prášek zbavuje černé rány hnisu.Rozpustíme-li jej ve vodě a dáme na ústa či oči,pomůže tam proti hnisavým vředům."
Historie-aloe je znovu bylinou Egypťanů,kdy používali chladivý rosol z listů na popáleniny a rány.Dioskurides a Galén chválí aloi jako mírné projímadlo bez bolesti břicha.Původně se dovážel z Afriky suchý černý exrakt a balil do opičích kůží.Aloe je hřejivá a vysušující ne ovšem tolik jako česnek.Jelikož trávení bylo ve středověku chápáno jako proces vaření,byl hřejivým rostlinám připisován projímavý účinek.
Užití dnes-účinné látky povzbuzují činnost střeva a zevně aloe hojí a zkrášluje-regeneruje pleť.Proto se užívá v kosmetickém průmyslu.Ovšem nejúčinnější,především na popáleniny je čerstvý rosol.Je vhodné rostlinu pěstovat doma v květináči.
Lidové užití-list aloe se rozřízne a vnitřkem přiloží na opar,spálenou kůži apod.Vnitřně hojí stavy po operaci.Je znám lék z aloe na rakovinu zažívacího traktu.Je z aloe,medu a vína.Neužívat při vysokém krevním tlaku.
Kontraindikace-Pro děti a těhotné ženy se vnitřní užití nehodí.Jako projímadlo by se aloe neměla užívat déle než dva týdny.
m

Česnek kuchyňský

6. prosince 2007 v 10:46 Užití léčivých rostlin

"Česnek jest dryákem sedláků."Dryák byl nejznámějším léčivem antiky a středověku.Byl složitou a drahou směsí přísad,k nimž patřilo hadí maso ze zmijí.Česnek byl považován za náhradu dryáku.ůVařený česnek posiluje prsa a hlas,otevírá tělo a posiluje svařování jídla v žaludku.Tráví špatné nápoje a špatné šťávy.""Kdo chce moru odolati,ať jí čenek s chlebem a vypotí se řádně."
Historie-podobně jako cibule je česnek známý již před Kristem.První zmínka o něm je z Egypta,kdy otroci dostávali pravidelné dávky při stavbě pyramid.Izraelci,kteří prchli ze zajetí si na poušti bohu stěžovali,že Egyptě se měli lépe,protože jim sesílal jen nebeskou mannu.Dioskurides dokonce doporučuje česnek jako protijed při hadím kousnutí nebo otravou z vody.Kvůli pachu z česneku,byl zakázán pobyt v chrámu bohyně Afrodity osobám,které se takto léčili.V morových dobách se česnekem desinfikovala voda.Hildegarda doporučuje česnek používat jen syrový a v malých dávkách,"aby se krev neohřívala příliš".Česnek je hřejivý a vysušující jako cibule,ovšem jeho účinky jsou silnější.Kolem česnekové vůně je mnoho pověr,patřil do nápojů lásky jako afrodiziakum,věšel se na dveře a do oken proti démonům a upírům.
Užití dnes-Proti virovým infekcím,potírá bakterie a houby,odstraňuje parazity.Ředí krev,rozpouští krevní sraženiny,snižuje hladinu cholesterolu.Pomáhá při vysokém tlaku a kornatění tepen.
Lidové užití-Zevně proti bradavicím a oparům.Na kůži potřené česnekem nedrží se vši ani hnídy.Čípek ze stroužku česneku se užívá při hemeroidech.Prodlužuje věk,staré lidi činí pružné a výkonné.Česnečka jako jídlo chudých činila chudinu zdravější nežli rozmazlené panstvo,kterému se pouštělo raději žilou.
Kontraindikace-syrový česnek ve větších dávkách dráždí žaludek i střeva.To není vhodné pro těhotné,kojící ženy a malé děti.
m

Cibule kuchyňská

6. prosince 2007 v 9:07 Užití léčivých rostlin

"Dělá velmi dobře žaludku.Krásná barva její slupky oblažuje mysl.Kdo jí každé ráno nalačno cibuli,nepozná pocelý svůj život bolest.Když jí člověk jí,přináší dřímotu."
Historie-již klínovým písmem je napsáno přísloví,že kdo jí cibuli brzy na podzim,nedostane před zimou žádné tělesné bolesti.V antice byla používána k povzbuzení chuti a čištění a měkčení břicha.V záznamech krále Herodota se praví,že dělníci při stavbě Cheopsovy pyramidy pojídali velké množství cibule a česneku.V klášterním léčitelství se čerstvá šťáva kapala do ucha nebo se vtahovala nosními dírkami.V dobách moru cibule čistila "zkažený vzduch".Léčil se s ní také močový měchýř a impotence.Cibule byla podávána jako jediný lék v koncentračních táborech.
Využití dnes-cibule obsahuje vitaminy a stopové látky,které burcují obranný systém organismu.Proto je cibule nanejvýš vhodná při virových onemocněních a při rekonvalescenci.Cibule posiluje cévy,utišuje kašel,snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.Vyhání hlísty.
Lidové užití-známý je cibulový čaj anebo sirup svařený z cukru a cibule,vydrží dlouho v ledničce.Ještě lepší je čerstvá šťáva s medem.Rozkrojenou cibulí se potírají bodnutí hmyzem.
Kontraindikace-čerstvá cibule dráždí žaludeční vředy.
n

Kontryhel obecný

5. prosince 2007 v 13:53 Užití léčivých rostlin

Středověký recepis-Vezmi kontryhel,svař v dešťové vodě,potom vezmi dlouhou žížalu a rozmačkej ji.Tekutinu tu prolij plátnem a vmíchej do vroucí vody.To pij zastavuje to krvácení ze všech ran na těle,ať jsou jakéhokoli původu."
Historie-kontryhel je silně hřejivý a vysušující.Dříve se používal pro stejné účely jako řepík lékařský.Jelikož tvar listů připomíná ženský plášť,začal se používat i při ženských obtížích.
Užití dnes-stejné jako v minulosti navíc se používá při bělotoku z rodidel a jiných bakteriálních onemocněních sliznic,také při nepravidelné menstruaci.Pomáhá při nespavosti,čistí krev..
Lidové užití-nazývá se též pláštík Panny Marie,děti při hrách rády pijí kapky rosy ,které se uvnitř listu drží.Ve skutečnosti listy samy kapky vylučují,a proto o rostlinu měli dříve zájem alchymisté.
Kontraindikace-nejsou známy
n

Řepík lékařský

5. prosince 2007 v 13:43 Užití léčivých rostlin
"Pověst jeho léčivých sil ctí jej na mnohokráte,zejména,pit rozetřen,krotí žaludku bolest ohavnou.Zranil-li vás nepřátelský nůž na těle,jest radno utéci se k jeho pomoci."

Historie-Ve starém Řecku byl zasvěcen bohyni války Pallas Athéně.Čerstvá šťáva se používala při léčení čerstvých i starších zranění,hlavně hlubokých a hnisajících.Hildegarda z Bingenu doporučuje tuto bylinu při žaludečních obtížích,při zahlenění a kožních nemocech.Zejména však na špatně hojící se rány.

Užití dnes-Při zánětech sliznice-krku,úst a nosu,k vyplachování a kloktání,dále při průjmu a jaterních onemocněních.Kůže se ošetřuje studeným odvarem.Používá se kvetoucí nať.

Lidové užití-když jsem pracovala v Domově pro seniory,byl řepík jedinou bylinou,kterou nám dovolila  vrchní sestra používat.Byl výborný na proleženiny a stařecké mokvavé rány.

Kontraindikace-nejsou známy

m