Květen 2009

Máta peprná

29. května 2009 v 12:06
Původ-máta pochází ze středomoří a má asi 20 druhů,přičemž máta peprná je nejvíce léčivá.Olej se získává z jejích listů.

Historie-používali ji jako voňavku a na výplachy úst již ve starém Egyptě.Později byla pro Řeky i Římany každodenní součástí života,kdy prášek z ní byl první zubní pastou.Jméno máty vzniklo ze slova myšlenka,protože čaj z ní byl užíván pro zjasnění mysli a studium.

Užití dnes-máta nejprve zahřeje-hlavně ve styku s pokožkou a potom osvěží a ochladí.Je vhodná při nemocech s vysokými horečkami a angíně.Také uklidňuje bolavý žaludek a zvracení.Osvěžuje náladu a vylepšuje myšlení.

Vůně-velmi pronikavý příjemný mentol

Energie-chladná a suchá

Kontraindikace-s mátou je třeba zacházet opatrně,těhotné ženy a kojenci by se jí měli stranit.Citliví lidé ať provedou test s velmi ředěným olejem.

Majoránka

28. května 2009 v 19:14
Původ-olej se získává z celé křehké rostlinky v době jejího květu.Kvůli své křehkosti se pěstuje obtížně.Její příbuzná je dobromysl obecná,která je naopak velmi odolná.Majoránka k nám přišla z jižní Evropy.

Historie-staří egypťané připravovali z majoránky masti,voňavky a léky.V Řecku oreganem-dobromyslí věnčili svatebčany.Bylináři byla všeobecně doporučována k zahřátí a posilnění.

Užití dnes-majoránka je výborná na suchý kašel,zejména s tymiánem a medem,doporučuje se na vysoký krevní tlak,zklidňuje nervové rozrušení,rozehřívá prochladlé tělo-výborná je s česnekem a navozuje spánek.

Vůně-čerstvá bylinná,mírně kafrová

Energie-teplá a suchá

Kontraindikace-nejsou známy

Levandule

28. května 2009 v 18:50

Původ-olej se získává z květů levandule,ale silně aromatický je celý keř.Vzhledem se podobá keři rozmarýnu a patří do skupiny teplomilných suchých rostlin milujících slunce.Pochází z jižních pohoří Evropy.

Historie-již staří Římané přidávali levanduli do koupele,od toho je odvozen i její název.Je to rostlina odpuzující hmyz v místnosti i v šatníku a byla takto užívána i chudými lidmi.Bylináři středověku ji doporučovali k porodům a na slabé "mrákotné" srdce.

Užití dnes-oleje i sušených voňavých květů se užívá při léčbě duševních nemocí,bolestech hlavy,neklidu,nespavosti,při tachykardii způsobené stresem,úzkosti a depresi.Ženy ji znovu začínají používat k uklidnění při porodních bolestech,při premenstruačním syndromu a hysterii.

Vůně-velmi příjemná,bylinná,uklidňující

Energie-chladná a suchá

Kontraindikace-nejsou známy

Bolest hlavy

23. května 2009 v 14:39 Nemoci a klášterní léčení
j
"A máli kdo bolesti hlavy,ať na temeno položí rubín,až se mu tam maso ohřeje.Síla toho kamenemu pronikne hlavou rychleji než nejdražší mast."

Rubín velký asi 1 cm v průměru přiložíme na půl hodiny na temeno hlavy.Až ucítíme teplo,ihned jej sundáme.Trochu úsměvná metoda léčení byla velmi používána a dnes se znovu začíná užívat i s jinými druhy drahokamů a v souvislosti s jinými chorobami.

Bolesti v kříži

22. května 2009 v 8:49 Nemoci a klášterní léčení
i
"A kdo cítí bolest v zádech nebo v bedrech,ať vaří pšeničná zrna ve vodě a přiloží je na bolestivé místo a teplo pšenice zažene síly tohoto neduhu."


Špalda 1 kg

Pšenice se uvaří do poloměkka a dá do plátěného sáčku.Tento sáček se položí na bolestivá místa.Teplota má být příjemně horká.Celá záda se přikryjí a leží se takto až 3 hodiny.Je také možné si do zrní lehnout rozprostřít ho na nepromokavou podložku,tím se lépe udrží teplo pod tělem a je to zvláště vhodné "při ofouknutí".Sílu pak dostává celé tělo.Opakujeme každý den až do vymizení potíží.
k

Pelyňkové víno

11. května 2009 v 10:57 Nemoci a klášterní léčení

"A když se na jaře čerstvě zazelená pelyněk,šťávu jeho vylisuj.Pak na malém plameni svař víno s medem a do toho vína vlij šťávu a to tolik,aby její hořkost převládla v tom nápoji.On v tobě potlačí trudomyslnost,rozjasní ti zrak,posílí srdce a nedopustí,aby se oslabily plíce.Zahřeje též žaludek,vyčistí vnitřnosti a upraví zažívání."

10 ml čerstvé šťávy,40 dkg medu,3 l červeného vína-horké plníme do lahví a dáme do sklepa