Červen 2009

Okurkový salát s mátou peprnou

22. června 2009 v 16:43 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Málokdo ví,jak výborná je máta jako koření.Máta velmi osvěžuje,hodí se do různých letních pohárů, koktejtů a dresinků.Její lístečky se používají na ozdobení letních lehkých moučníků,kdy hlavní složkou je čerstvé ovoce.Hodí se i ke zmrzlině.
Okurkový salát-okurku nastrouháme a přidáme k ní dresink ze zakysané smetany nebo jogurtu s nakrájenou mátou a drceným česnekem.Česnek nesmí překrýt chuť máty,dává se ho velmi poskrovnu.

Těstoviny s rozmarýnem

21. června 2009 v 17:02 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Rozmarýn je velmi aromatická zahřívající bylina,kterou užíváme poskrovnu.Vedle zázvoru je ceněna jako dobré afrodiziakum zvláště ve víně.U vaření se velmi hodí k pečenému masu,luštěninám a těstovinám.Já vám nabízím recept na jednoduché vegetariánské jídlo oblíbené u nás doma.

Česnek-2 stroužky,1 lžíci drobně krájeného rozmarýnu a 1 lž. oleje smícháme s 1 balením horkých těstovin.Na talířích posypeme sýrem a pokapeme kečupem.Obyčejnému jídlu dodá rozmarýn italskou zvláštní chuť.

Sirup z bezinkových květů

21. června 2009 v 16:29 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Květy černého bezu někomu páchnou,mě příjemně voní.Obecně se čaje z květů používá jako potopudného prostředku.Uvolňuje také hleny.V kombinaci s cukrem vynikne jeho aroma a kyseliny,které chutnají jako ovocné.Sirup s minerálkou je velmi osvěžující nápoj v parném létě.

10 opraných květenství spaříme a necháme přikryté 12 hodin vyluhovat ve 2 litrech vody.Ráno scedíme a přidáme 2 a 1/2 kg cukru.Rozehříváme k rozpuštění až do "sirupovitosti",nesmíme dlouho vařit kvůli léčivým látkám,nejlépe vůbec.Přidáme šťávu z 5 citronů a velmi horký plníme do lahví.

Amatérský film o léčiteli z hor

21. června 2009 v 13:08
Moji bývalí přátelé ze souboru amatérského filmu natočili krásný film o doktoru Kittlovi.

Svatojanská noc

21. června 2009 v 8:34
Slavnost sv.Jana datovaná na 24.června,byla jednou z nejdůležitějších událostí roku.Původně se jedná o pohanský svátek-vítání slunce-letní slunovrat.Církvi se tento pohanský původ nelíbil,a proto tento den zasvětila Sv.Janu.Květiny,stromy i voda(studánky,potůčky i rosa)mají tuto noc zvláštní moc,protože ze země vyvěrá obrovský proud síly.Atmosféru umocňuje vůně bylin a noci v tuto dobu bývají teplé a vlahé.Víly,skřítkové a jiné lesní bytosti také slaví,je to zvláště jejich den a zjevují se dobrým lidem.Léčivé byliny sesbírané této noci mají obzláště silnou léčivou moc.Nejsilnější z těchto bylin je třezalka a mateřídouška,obě byliny velmi posilují a omlazují,je dobré udělat si koupel z těchto bylinek,člověk velmi duševně omládne a postupně jeho krása vystoupí z nitra na povrch.Podmínkou je samozřejmě pokora a víra v tento způsob léčení.Je dobré přírodě při sbírání bylin poděkovat.

Lidové pověry-lesní žínky lákají k tanci mládence,kterého potom utancují k smrti.Kdo najde o půlnoci kapradí se zlatými výtrusy,před tím se rozestoupí skála a objeví se poklad.Zlatavé kapradí také může zajistit neviditelnost,schopnost porozumět řeči zvířat a ochránit ho před temnými silami.Nedělky nosily za pasem třezalku proti uhranutí a na ochranu dítěte,aby jej neodnesly nadpřirozené bytosti.Děvčata trhala devatero kvítí,nesměla se přitom ohlédnout ani promluvit,kvítí si dala pod polštář a ve snu se jí zjevil její milý.Oblíbenou tradicí bylo a je skákání přes ohně tak hezky ztvárněné ve filmu Babička,kde přes oheň skáče nebojácná Viktorka.Tato veselice,která vyžaduje mnohdy velkou odvahu, zajišťovala zdraví a svěžest a byla právě tím slavným vítáním léta,hojnosti,tepla a plodnosti.
Pro ty,jež neví,jak vypadá mateřídouška a třezalka jsou tu obrázky.


Fenykl

7. června 2009 v 9:30
Původ-olej se získává ze semen křehké dvouleté rostlinky podobné kopru.V dobré půdě dosahuje výše až 2 metrů.Pochází ze středomoří.

Historie-již dávno se užíval v kuchyni pro svou kořennou vůni a později jako lék podporující krásu a dlouhověkost.Pojídali ho římští atleti a hodnostáři po jídle v koláčcích pro lepší trávení.

Užití dnes-při křečích zažívacího traktu a plynatosti,odstraňuje také zácpu.Při otylosti a otocích odvodňuje.Pomáhá při zažívacích potížích nervového původu,uspává,uklidňuje.

Vůně- sladká kafrová

Energie-teplá a suchá

Kontraindikace-olej je velmi silný,neužívat v těhotenství a pro kojence,na kůži velmi ředěný