Červenec 2009

Poutníci na cestách života- ve dvou...

22. července 2009 v 7:50 | Jiří Tichý-přítel
Vzpomínka na úžasného přítele Jirku

Síla Srdce spaluje,ale dovolí i vzlétnout

Lidé, kráčíce po krásné aleji lemované silnými stromy, které tu již po staletí chrání poutníky, sdílí cestu raději ve dvou. Avšak stane se, že tento zázrak přírody, tuto studnici energie vnímá každý jinak.
Jeden vidí tu krásu, tu Božskou sílu, ten dar kráčet právě teď touto krajinou. A druhý naopak může vidět pouhé stromy, bránící slunci spálit tvář a studenému větru odvanout chvilkové potěšení. Tedy tato cesta nemá povětšinou dlouhého společného trvání, nýbrž je to neustálý boj o pohled na svět… a jak známo…"Sytý hladovému nevěří" …tedy co jeden cítí a prožívá, je pro druhého jen začarovaná hra kouzel…které nemůže porozumět.
Když ale tuto cestu sdílejí duše s velmi podobným vhledem, stává se tato cesta rájem nebo alespoň cestou do ráje ... Kdy jeden druhého povznáší stále výš a výš k Božskému poznání. Však dojíti k prvotnímu zdroji, lze pouze a jen bez masky, s pokorou a každý sám za sebe...
…Bylo nám dáno velmi mocné kouzlo a tím Kouzlem je Síla Srdce, kterým vysíláme své prosby a tužby…
…A síla Srdce
Opět povstane...již brzy

Já,Bylinka léto 2009

18. července 2009 v 20:54 Fotografie z mého života

U mě doma a v lese nad domem.

A tady mě fotila kravička z ohrady za drátem.Teda vlastně býk.

Pelyněk pravý

16. července 2009 v 11:43 Užití léčivých rostlin
"Přemůže žízeň palčivou a zažene horečky žár a když v hlavě náhle ti tupě duní,svař listy vermutu a temeno jím oplachuj".

Užití v historii-pelyněk byl známý a používaný již od středověku a to jako jednak bylina léčivá i jako užitková.Byl vkládán do bylinných čepců pro spaní i do bylinkových kapsářů a polštářků a užíván proti bolestem hlavy.Jeho užitkové použití spočívalo ve tvoření bylinných věnců či kytic proti molům nebo jej jen tak rozhazovali po podlaze.K bylinám pro hmyzu patří rozmarýn,levandule,ořešák.Také se přidával do inkoustu,aby listiny nechutnaly myším.V 19. stol. se stal velmi oblíbeným pelyňkový likér známý jako absint.

Užití dnes-dnes pelyněk upadá v zapomnění,používají se spíše jeho výtažky.Velmi opatrně doporučuji vlažný čaj při bolestech hlavy a trávicího traktu,při akutních případech,neboť skutečně obsahuje jedovaté alkaloidy.Šlechtěný stříbrný pelyněk se vrací jako surovina pro floristiku.

Lidové užití-pelyněk se dříve velmi užíval jako koření k tučným masům,zvláště ve středověku jím nešetřili při hostinách.Byl znám jako bylina usnadňující trávení.Věnec či svazek z pelyňku visíval dříve v chudých obydlích a byl samozřejmostí.Věnečky sloužící k okrase hlavy se vily v období letního slunovratu.Kdo se přes tento věneček díval,měl bystré oči i mysl.Staří mágové jej pili pro jasnožřivost.

Kontraindikace-těhotné ženy a kojenci pelyněk nesmí užívat vůbec,ostatní velmi opatrně,může se projevit otrava a vysoké dávky mohou způsobit zvracení,bolest hlavy,bezvědomí až smrt.

Pelyněk stříbrný
b

Silná menstruace a poruchy cyklu

15. července 2009 v 15:58 Nemoci a klášterní léčení
"Je-li tomu tak,že panna přichází k toku měsíčnímu,bledost a únava ji provází."

Příčiny-silnou menstruaci způsobují buď anatomické změny v těle(např. po porodu či více dětech) nebo cysty a dlouhotrvající záněty.Ty také činí menstruaci bolestivou a zapřičiňují krvácení i mimo menstruaci.Toto krvácení či "špinění" může mít též příčinu v hormonální nerovnováze.Delší cyklus až vynechání menstruace je častým jevem,kdy jsou ženy vyčerpané,depresivní se sklony k hysterii a jejich tělo šetří energii,která odchází s krví.Tyto potíže bývají také dědičné.

Léčba-ať u silné nebo chybějící menstruace je třeba tělu dodat látky,které s krví odcházejí a jsou připraveny pro výživu dítěte.Jedná se zvláště o minerály,nejvíce železo, potom vápník,zinek,fosfor.Při větší spotřebě cukru je tělo spotřebovává při trávení,proto cukr omezíme.Celkově se uzemníme chutnou zeleninou a bílým masem.Pozor na luštěniny a čerstvé pečivo,které by mohly nadýmáním zvětšit křeče v břiše.Sílu a osvěžení vám dodají citrusové plody jako je citron a grapefruit.Tmavá listová zelenina dodá nezbytné minerály,kvasnice a obiloviny vitamín B.Obojí urovnává též podrážděnou mastnou pleť,která má před menstruací sklony k trudovitosti.Kvasnice tepelně upravíme,protože syrové v našem traktu též kvasí a vyvolávají nadýmání.Krvetvorbu podpoří červená řepa.Cyklus upravuje též pomalý láskyplný a pravidelný pohlavní styk.

Byliny- čaj-kopřiva pro obsah železa,přeslička,bříza-čistí,kokoška,řebříček-zastavují krvácení
jeřáb a pupalkový olej srovnávají hormonální hladinu,emoce a mysl uklidní heřmánek,levandule a meduňka jak v čaji tak i ve vonném oleji

Další léčení-viz rubrika Recepty- masážní olej při bolestivé menstruaci

Omeleta s pelyňkem a popencem

1. července 2009 v 14:25 Recepty na léky a zdravé pokrmy

Obě byliny mají výraznou hořkou chuť ,lze je přidávat k masu nebo vaječným pokrmům.Upravují zažívání,hodí se k tučným jídlům.Velmi se hodí k tučnému selátku opékanému venku na rožni.

Omeletu můžeme zpestřit zeleninou či tenkými plátky brambor.4 vejce rozšleháme s trochou mléka,strouhaného sýra a lžící bylinek.Podáváme s brambory nebo chlebem.

Popenec břečťanolistý