Září 2009

Stravování podle mazdaznanu během roku

26. září 2009 v 7:27 Léčebné stravovací systémy

Doporučovaná strava na jednotlivé měsíce v roce:

Leden
Hrubě mleté obiloviny na kaši se sušeným ovocem,pečená zelenina,čištěné převařované máslo,česnek,kávovina z obilí,před jídlem konzumovat salát ze syrové zeleniny,při nachlazení tělo ohřívat cibulí,syrovou,vařenou i pečenou,čaj ze sušeného ovoce

Únor
Čistit tělo bylinnými čaji a šťávami ze syrové zeleniny a cirusových plodů,mohou být solené,ne slazené.Časté zeleninové polévky,hodně tekuté stravy.Velmi vhodné jsou rostlinné bílkoviny z luštěnin.Omezíme mléčné výrobky.

Březen
Vhodné období pro intenzivní čištění a půsty.Jíme mladé bylinky i jejich kořínky.Dobrá je očistná grapefruitová kůra.Vaříme polévky z čerstvých bylinek a pečeme zeleninu a obilné karbanátky a nádivky s nimi.Rychlíme doma zelené natě za oknem.

Duben
Období pro jarní veselost,kdy můžeme již zařadit tučnější mléčná jídla.Konzumujeme tvarohové a vaječné pomazánky se zelenými bylinkami.Čerstvé mléko právě nadojené je v této době elixírem.Na trhu je první jarní zelenina,které se nebojíme a často ji jíme syrovou.

Květen
Doporučuje se mléko s citronovou šťávou a množství salátu ze syrové zeleniny pouze se šťávou z citronu bez cukru.Znovu kysané mléčné výrobky s bylinkami.Řeřicha potoční,pampeliška,reveň a šťovík pročistí játra a žaludek.

Červen
Konzumujeme hlavně ovoce a zeleninu v syrovém stavu.Ovoce mícháme se smetanou.Hojně sbíráme léčivé byliny,které mají v tomto období zvláště léčivou moc.Odstraníme zásobu bylinek z minulého roku,neboť již pozbyla síly.

Červenec
Ve velkém horku se k zahnání žízně doporučuje vypít šálek teplého čaje.Meloun léčí vodnatelnost a revmatické potíže.Nové brambory pečeme ve slupce a zapíjíme kyselým mlékem.K mléku můžeme přidat mátu.Vynecháme koláče a vejce.Pijeme čaje z čerstvých květů bezu,šípku a lípy.

Srpen
Při těžké práci je vhodné pít vodu ,ve které se máčela pšenice.Mléko mícháme se šťávou z kyselého ovoce.Omezíme máslo a vejce.Při průjmech vzniklých většími dávkami ovoce,použijeme lžíci kukuřičné mouky.Výborné jsou kúry s bílými hrozny.

Září
Tato doba je vhodná pro zařazování ovocných čistících dnů.Také med užíváme hojně s obilovinami a chlebem.Jablka pečeme se smetanou a kořením.Mažeme pokožku máslem s medem.Nejvhodnější potravinou v této době je rýže.

Říjen
Pijeme zázvorový čaj pro zahřátí,začínáme opět hojně konzumovat polévky.Hrušky se smetanou působí dobře na ledviny.Jíme hojně pečenou zeleninu s chlebem.Sušíme ovoce a to i brusinky,které léčí močovou soustavu.

Listopad
Při vaření zeleniny nepřidáváme příliš vody.V tomto období je vhodná dušená zelenina s rýří.Začínáme pít čaje ze sušeného ovoce.Pro dobrou připravenost na zimní období konzumujmeme vodnici s cibulí.Při nervozitě se léčíme namočenou špaldou.

Prosinec
Užíváme hojně ořechy pro léčení nervů i posílení organismu.Tělo zahříváme polévkami,česnekem,cibulí a křenem.Období zimního slunovratu prožíváme poklidně a nenecháme se strhnout okolním komerčním prožíváním vánoc.

Moji puberťáci i chůvičky-podzim 2009

26. září 2009 v 6:38 Fotografie z mého života
Jiřík 15 let a Kristýnka 11 let.

Smíření, spočinutí a loučení-ohnivý podzimní věnec

26. září 2009 v 6:35 Moje přírodní věnce
c
Psí víno a bobule cesmíny.

Zajímavý kmen stromu v naší zahradě

24. září 2009 v 14:00 Fotografie z mého života
Náš strom s nohama na zahradě v Janově.


Moje dětičky podzim 2009

24. září 2009 v 10:43 Fotografie z mého života

Moje holčičky,Karolínka-9 měsíců,Štěpánka 3 roky,Eliška 4 roky

Mazdaznan

23. září 2009 v 15:14 Léčebné stravovací systémy
Kořeny tohoto hnutí jsou velmi staré,ve starověké Persii založil toto hnutí muž jménem Zoroastr.Jeho učení představovalo doporučení,která jsou aktuální i v dnešní době.V duchovní oblasti hlásal odstranění všech dogmat a manipulací člověkem.Upozorňoval již tehdy na prázdný život komerční společnosti,která se zajímala jen o zisky,moc a uspokojování svých tužeb.Jeho kultu se říkalo kult sluneční,neboť hlásal návrat k přírodě a jejích posvátných zákonitostech,které je nutno zachovávat.Učení mazdaznanu zahrnuje relaxační,meditační a koncentrační cvičení a součástí očisty je též vegetariánská strava stejně jako u jógy.Změnou ve srovnání s jógou je
stravování podle ročních období.Všeobecně je dobré konzumovat čerstvé právě zrající ovoce v naší zemi.Další zásadou mazdaznanu je co nejjednodušší strava,kdy přírodu příliš neopravujeme,neubíráme cukru v ovoci vařením a mražením,aby jsme ho museli následně dodat.Vzniká potom zbytečné kvašení důsledkem cukru či přílišného míchání množství potravin a navíc se důležité látky znehodnocují.K moučným jídlům se nepřidává cukr,ale melasa,med,smetana,mléko.Chléb by neml být příliš kynutý,doporučuje se chléb z druhého dne,ale spíše pražené obiloviny,které jsou lépe stravitelné.Stejně jako u jógy je velmi důležité připravovat pokrmy s láskou.U zkoušení mazdaznanové diety mi chyběla individualita.Hodně se např.doporučuje máslo a smetana,které přecitlivělým lidem s krevní skupinou A škodí a navíc ochlazují organismus v zimních měsících.Zásady popsané v úvodu článku se mi líbí a proto vám je ráda předávám.

Bedřichovská přehrada v Jizerských horách

22. září 2009 v 6:29
Překrásné čisté místečko divoké přírody,kam jsem chodila velmi často.m
m

m

Malebná zákoutí lesního potůčku v Jizerských horách

21. září 2009 v 6:33
No to si víly vyhrály,nezbývá než zatleskat.

m
j
j
m
n
m

Podkovy na drátěném základu- vánoce 2008

17. září 2009 v 17:43 Moje přírodní věnce
Smrk Omorika a jeho šiškyj
Smrk stříbrný pichlavý a břečťan popínavý
u

k
v
thůje neboli zerav a borovice vejmutovka

Jóga a strava

17. září 2009 v 11:04 Léčebné stravovací systémy
Jóga představuje systém,jak nastolit pevnější zdraví a zároveň dosáhnout hlubšího sebepoznání.Zahrnuje tělesná,mentální a dechová cvičení a nezbytnou součástí je též úprava jídelníčku,zkoumání pocitů z jídla,způsob vaření,způsob pojídání- tzn.vědomé používání stravy jako léčby.Z hlediska sebepoznání bychom se měli naučit lépe porozumět požadavkům našeho organismu i jeho reakcím na určitý druh jídla.
V Bhagavadgítě-bible dnešní i straré Indie jsou popisovány tři aspekty,z jejichž hlediska se hodnotí strava.První představuje nevědomost,tupost a temnotu.Druhý značí činorodost,vášnivost,neklid.Třetí je čistota,klid,ušlechtilost.
"Pokrm čerstvý,jemný,vydatný a lahodný prospívá síle,odvaze a zdraví milým lidem čistoty.Pokrm kyselý,velmi horký,slaný, ostrý a kořeněný,má rád člověk vášnivý,se kterým emoce zmítají.To co příliš voní,je mrtvé,staré a nehodnotné to je pokrm, který miluje nevědomec."
Tyto tři úrovně se také promítají do prostředí, v němž jíme.Nevědomost souvisí s nesoustředěním na jídlo,např. u televize, také v nepořádku a nemytýma rukama.Nemáme úctu k božskému daru,neuvědomujeme si zázrak,že nás bůh stále sytí na této zničené planetě a navíc dáváme přednost sycení smyslů nekvalitními programy.Kdo jí hltavě,rychle s touhou po dobrém jídle a v neustálém negativním hovoru či přímo ve zlobě,ten přijímá stravu v neklidu.Kdo jí v klidu ,s modlitbou a vděčností,pravidelně v pěkném prostředí, sám nebo za klidného,pozitivního hovoru hodnotné jídlo,ten se stravuje na úrovni čistoty.
Jóga člověka osvobozuje,a proto by se nikdy člověk v nějakém očistném procesu neměl stát otrokem vegetariánství,či jiného stravovacího systému.Stravování podle zásad jógy není drastické,jídla jsou dobře ochucená mořskou solí a tmavým přírosním cukrem či medem,obsahují často tmavou rýži a celozrnnou mouku,čerstvé ovoce,zeleninu a kysané mléčné výrobky.Kromě vyloučení masa doporučuje jóga vyloučit alkohol,kávu,kořeněná ostrá jídla, bílý cukr, kamennou sůl a konzervy.
Je vhodné dbát na čistotu mysli i při přípravě pokrmu,neboť energie do jídla vložená bude strávníkem přijímána.Připravujte si pokrm sami nebo milovanou osobou.Pokud pokrm připravuje blízký člověk,naprosto kouzelně působí poděkování za jeho přípravu.Jde o koloběh energie,která se nám navrací.

Alergie,astma

13. září 2009 v 16:33
Alergie je zhmotnělá potlačená agrese-obrana.Bránit se, znamená nevpouštět dovnitř.Alergie jsou tedy hranice,které jsme si sami vytvořili.V lásce hranice otvíráme a tím se stáváme jedním s celým světem.Léčbu alergie nejlépe vyjadřuje slovo přijetí,ačkoli je všeobecně spojováno s duchovním růstem.Alergií častěji onemocní lidé či děti z tzn.lepších rodin,kteří musí potlačovat své emoce,aby udržovali dobré jméno.Paradoxně i lidé praktikující křesťanství,pokud žijí dvojí život a dělají se navenek lepšími.Někdy je to pouze o tom,že sami sobě nechceme něco přiznat,skrýváme nenávist v manželství kvůli církevnímu sňatku,či se stále ovládáme,aby děti nic nepoznaly.
Agrese je též zastírání strachu.Některá oblast života nemocnému podvědomě připomíná, v čem je slabý,co mu chybí,kde je problém.A tak alergie na zvířecí chlupy symbolizuje živočišnost-touhu po mazlení,laskání,ukojení,lichocení.Pylová alergie má spojitost s oplodněním,rozmnožováním.Dotyčný má problémy v sexuálním vztahu nebo po něm touží.Může to být také neplodnost nebo špatné zacházení s dětmi v roli rodiče.Alergie na prach souvisí s elitností, nadřazeností,perfektností.
Alergie vzniká v našem vědomí.Jsou známé případy,kdy nastal astmatický záchvat při pohledu na obrázek.Také ve stavu narkozy alergeny nepůsobí,protože je člověk myslí nevnímá.V minulosti a u přírodních národů se alergie nevyskytuje.
Astma je snaha oddělit se od nenáviděného zevního světa-přestat dýchat-končí tak agresí vůči sobě.Zákon života je zákon proudění,přijímat vydávat přijímat vydávat...

Léčba-přijetí svého okolí,příbuzných,kolegů v práci,prostředí v němž žiji,snaha nemanipulovat své okolí, nebýt usurpátorem,být torentní a ohleduplný,nevyhybat se žádným oblastem života,které jsou přirozené,např.příroda,sex,mateřství,přirozená špína

Naše povaha se utváří už v matčině lůně

11. září 2009 v 19:12 Eneagram-dávná typologie lidské duše

Eneagram je určování typu člověka podle jeho dědičných sklonů a myšlenek,které do něj byly vloženy v dětství.Každý člověk má svůj malý svět,své strachy a také vlastnosti,kvůli kterým si ho vážíme.Pravá láska znamená přijmout člověka v jeho úplné podobě.Láska k sobě samému znamená,že se nebudeme utápět ve svém navyklém strachu a v emocích,které nás mohou úplně zničit.
Malý človíček je již v matčině lůně vystaven útokům matčiných emocí.A jeho duše vnímá okolní svět citlivěji nežli dospělý.Proto se maminka během těhotenství cítí být moudřejší,ale také citlivější.Protože jsme od počátku vystaveni destruktivním vlivům,potřebujeme vykoupení-objevení božství uvnitř nás.
Malé dítě si v sobě vypěstovává obranný mechanismus proti nepříjemným prožitkům a rodí se tak jeho osobnost.Pokud by tyto vjemy nepůsobily, zůstal by dospělý člověk dítětem v tom dobrém smyslu se svou upřímností a radostí.Rodiče vštěpují dítěti myšlenku,že je dobrý,když...se umí bránit,vrátí ránu,podřídí se,snaží se zalíbit,je perfektní atd.Dítě se snaží neustále plnit vůli rodičů,aby dostávalo lásku,aby bylo přijímáno.Pokud nesplňuje vlastní ideál,dostavuje se pocit viny.Vše se nazývá jinými jmény a pravá příčina povahy zůstává skryta.Říkáme- je hodný,zlý,vzteklý,ubrečený,ale do těchto slov se složitá osobnost individuálního jedince vtěsnat nedá.Naše nejlepší vlastnost má vždy protichůdný protipol.Žádný člověk nemůže být jen dobrý nebo jen zlý a opravdu tyto termíny při nahlížení na psychiku a chování člověka vůbec používat nelze.
Eneagram odhaluje i naše vnitřní iluze,ke kterým se utíkáme a stavíme na nich své štěstí.Ukazuje nám i falešné pocity viny,které je nutné prohlédnout.A tak ,když čtete tyto řádky,říkám vám,že nejste špatní vy ani vaši rodiče,vše se dá proměnit,vykoupit,nic není ztraceno,určeno ve hvězdách.Vy sami se můžete podílet na vykoupení své duše,odvahou,láskou,otevřenou myslí.

Může křesťan přijmout východní myšlenky?

9. září 2009 v 14:31 Eneagram-dávná typologie lidské duše
Eneagram jako model poznání duše není původně křesťanský,ale pochází z tradice východní moudrosti súfi.V křesťanských církvích se toho času diskutuje o tom,jak se stavět vůči duchovním proudům z východu.Mnoho duchovních se stává otevřenějšími, osvícenějšími.Na to,co lze z mimokřesťanského světa přijmout,neexistují žádné recepty.Bible říká:" Vše zkoumejte a dobrého se držte."Cestou východní i křesťanskou upřímně praktikovanou se zbavujeme svého iluzorního já,založeného na svých charakterových vlastnostech,návycích a životních rolích.Křesťané to nazývají darem milosti."S bázní a chvěním uvádějte ve skutek své spasení!Neboť je to bůh,který ve vás působí,že chcete i činíte,co se mu líbí".Termín sebevykoupení používaný eneagramem je vlastní buddhismu.Eneagram je tedy spojkou mezi náboženstvými a svou moudrostí z nich činí jeden celek.Není to nové absolutní učení o spáse,ale jeden z ukazatelů cesty,který mě velmi oslovil a už několik let praktikuji jeho moudrost.

"Duch je tím Pánem,kde je duch Páně,tam je svoboda.Na odhalené tváři nás všech se zrcadlí zář Páně,a tak jsme proměňováni k jeho obrazu ve stále větší slávě."

Zrcadlo duše

9. září 2009 v 11:35 Eneagram-dávná typologie lidské duše
Cesta růstu je vždy cesta bolestná a vydat se na tuto cestu vyžaduje odvahu.Mnoho lidí se obává cesty poznání ze strachu,že by je mohly pohltit jejich vlastní propasti.Křesťané vědí,že Kristus všechny tyto propasti prožil,rozumí nám a provází nás právě tehdy,pokud se odvážíme poctivě vyrovnat sami se sebou.Protože nás bůh miluje bezpodmínečně,nepotřebujeme se sami sobě vyhýbat.Ve světle této lásky je bolest sebepoznání počátkem našeho uzdravení a vykoupení.Každý člověk v sobě nosí dva protipóly,2 charakteristické vlastnosti.Podle eneagramu je 9 základních typů člověka s těmito 2 základními vlastnosti-jednou negativní a druhou pozitivní.Každý člověk se může rozhodnout,ke které ze svých typických vlastností se připojí.Je třeba však obě vědomě přijmout do svého života.Jedna pro něj znamená strnulost v hříchu,ke které se vrací v těžkých chvílích a druhá vykoupení této vlastnosti.Pozitivní vlastnost je třeba neustále pěstovat,chtít být lepší-blíže Kristu.U mě je to např. pýcha a její vykoupení je pokora.Eneagram nám ukazuje,jak lépe poznat sami sebe,své zaryté myšlenkové vzorce,které do nás vložili naši rodiče.Ty jsou sice neměnné,ale lze je proměnit-vykoupit.Člověk např.povahově prudký může přestat být krutý k sobě i svému okolí a přetvořit tuto dynamickou energii v organizačně tvůrčí.Jsme jen skládanka,ale překrásně barevná a vše má svou příčinu.

Svízel povázka a svízel syřišťový

7. září 2009 v 13:28 Luční kytičky,keře a stromy
Obě kytičky rostou hojně na našich loukách bez povšimnutí.Mnohého upoutá omamná medová vůně,hledá její zdroj a překvapí ho,že původcem je kytička drobná a nenápadná.Dříve se svízele užívalo v denním životě daleko více.Jeho kořeny obsahujáí červené barvivo,kterým se barvily látky a nať byla máčená v mléce při výrobě sýrů.Při toulkách přírodou se na vás rád přilepí jejich bratr- svízel přítula,který je poset drobnými chloupky.
Svízel obecně je neprávem opomíjená bylinka.Velmi pomáhá při onemocnění lymfatických žláz.Výluh z něho kloktáme při onemocnění hlasivek nebo zduřelé štítné žláze.Zevně léčí všechny kožní neduhy,zvláště akné.Můžete ho pít často bez vedlejších příznaků pro očistu těla od odpadních látek.V čaji je velmi chutný.
Svízel povázka
Svízel syřišťový

Mařinka vonná

7. září 2009 v 12:55 Luční kytičky,keře a stromy
Mařinka nás upoutá svými pravidelnými listy do růžice.Je to velmi vonná rostlina,ne ovšem s pouhým přičichnutím,ale až s rozemnutím lístků nebo při sušení.Přidává se do alkoholických nápojů a kosmetických přípravků.Její vůně je podobná senu. Chuť je sladce nahořká.Mařinka se užívá i vnitřně,ale v omezených dávkách.Při nadýmání,nespavosti a bolesti hlavy vezmeme lžičku mařinky a necháme ji vylouhovat v mléce nebo ředěném jačlečném octu.

Jalovec obecný

6. září 2009 v 19:32 Luční kytičky,keře a stromy
Jalovec je okrasný a zároveň odolný keř,který se vysazuje v parcích nebo zdobí skalnaté horské stráně.Jeho dřevo je vonné,používá se k uzení masa a k výrobě řezbářských dílek.Jeho plody se využívají v kuchyni jako koření hlavně na divočinu a éterické oleje plodů k léčebným účelům do mastí a olejů.Má antiseptické účinky,zahřívá a prokrvuje.

m

Potočnice lékařská

6. září 2009 v 19:20 Luční kytičky,keře a stromy
Potočnice roste u vodních toků,zvláště u čistých lesních potůčků.Patří do řádu brukvovitých,chutná tedy jako ředkvička.Její listy se sbírají jako pochoutka na chleba a do salátů.Velmi podobně chutná lichořeřišnice,která se pěstuje jako okrasná květina.Působí močopudně,má vysoký obsah vitamínů a minerálů.

Česnáček lékařský

6. září 2009 v 19:10 Luční kytičky,keře a stromy
Česnáček je méně známá bylina,která má dezinfekční účinky.Můžete ji používat v přírodě při zranění.Její název je odvozen od česnekové chuti a zápachu,která nemá s česnekem nic společného,obsahuje jen nezávadné čpavé látky.Mladé listy jsou chutné do salátů a obsahují mnoho vitamínu C.
n

Infekce,slabá imunita,chronické stavy

4. září 2009 v 19:29
Duchovní příčiny-
Infekce představuje nejčastější základ chorobných procesů v těle.V latinském názvosloví nám zánět neboli zápal označuje přípona "itis",např.hepatitis.Slovo zápal se velmi dobře hodí k duchovnímu i fyzickému označení procesu infekce.Jiný význam pro zápal je také exploze.I člověk může explodovat a to emočně.Mám na mysli emoce,při kterých se uvolní vnitřní konflikt.Každá infekce je konflikt v látkové podobě.Kdo neřeší své vnitřní emoční konflikty,schovává se,oddaluje řešení, tomu se konflikt zviditelní jako zánět v těle.Chronický zánět je chronický kompromis.Pokud se chceme zbavit zánětů,musíme umět konflikty řešit a rozhodovat se.Při dobrém rozhodnutí pocítíme okamžitou úlevu,ačkoli bolest může dlouho odeznívat.Problém ale nehnije,hnis vyteče,pročistí se vzduch a přijde nová energie.Podobný proces nastává s přidruženým příznakem,kterým je horečka.Pokud potlačujete konflikty i horečku,zánět nemůže explodovat,ložisko se dále zaněcuje a nemoc se neléčí.

Změna myšlení-
rozhodnout se rychle a v pravý čas,umět bojovat za své názory,nebýt laxní,nenechat si emočně ubližovat,umět se bránit,neužívat stále kompromisu ve strachu o něco ,o někoho,jít si za svým životním postojem