Bylinková spirála

4. března 2010 v 15:42 |  Bylinkové zahrádky
Jedná se vlastně o záhon stočený do spirály. V dolní části otočené k severu bývá nejčastěji umístěno jezírko nebo prostě jen zapuštěná mísa s vodou, která zajišťuje ideální mikroklima pro vlhkomilné bylinky jako třeba máta nebo mařinka vonná. Spirála se otáčí do polostínu, který je vhodný pro pažitku, petržel, heřmánek a spirála vrcholí na jihu, který vyhovuje suchomilným a teplomilným rostlinám jako levandule nebo rozmarýna.

Rostliny si samozřejmě zvolte ty, které máte oblíbené a které nejčastěji používáte. Jen je potřeba zjistit, do které zóny ve spirále patří. Z těch nejčastěji používaných pro vlhčí místa je kromě zmiňované máty třeba ještě lichořeřišnice, nanáročné a hodící se tedy do středu spirály jsou kopr, šalvěj, estragon, fenykl, koriandr, kerblík, meduňka, česnek, řeřicha, petržel a na suché místa levandule, dobromysl, saturejka, mateřídouška, tymián.

Teď k samotné stavbě:
Základové kameny nebo polena,klacky ukládáme do pískového lůžka, vytvořeného v rýze, vykopané na hloubku jednoho rýče. Kameny osazujeme zešikma, směrem ke středu spirály, podobně jako při stavbě suché zídky. Stěny spirály se rovnoměrně zvyšují od jezírka v pravotočivém směru až do vrcholu ve výšce cca 80 cm. Vzniklá políčka je vhodné podsypat drenážní kamennou a štěrkovou vrstvou, na kterou navozíme zeminu, získanou vyhloubením jezírka.
Jako materiál můžete použít kámen, cihly, žulové kostky,polena,trámky prostě cokoliv co se bude hodit ke stylu vaší zahrady.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama