Srpen 2010


Léčivé houby

5. srpna 2010 v 13:43 Léčivé potraviny
Hlíva ústřičná

Má jemnou, "čajovou" vůni a chuť.

Hlíva zásadní měrou podporuje obranyschopnost organismu, je významné imunostimulans. Laicky řečeno - tělo s podpořenou imunitou se s mnohými neduhy vypořádá samo. Dále se užívá při arterioskleróze, pro snižování krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu, působí preventivně protinádorově, používá se při alergiích a ekzémech. Výborná a dostupná prevence civilizačních onemocnění. Je vhodná i pro diabetiky, vegetariány a děti.
Shii-také
Podle asijské tradice "houba dlouhověkosti" a nebo také "král mezi houbami".

Správně usušená houba šitake má nezaměnitelnou, velice silnou vůni a "hřibovitou" chuť s pikantní česnekovou koncovkou. Velice vhodné také do kuchyně.

Šitake je tradičně využívána pro své preventivní významné protinádorové působení, příznivě působí na kardiovaskulární systém a snižuje riziko aterosklerózy, posiluje imunitní systém a obsahuje řadu vitamínů, minerálů a vlákniny. Svými silnými protivirovými účinky je šitake schopno zastavit i počínající rýmu a chřipku!
Korálovec ježatý-opičí hlava

Bývá nazýván také hericium, jamabušitake, poetické jsou překlady asijských tradičních názvů jako opičí hlava či brada starce. V naší přírodě je velice vzácný a přísně chráněný.

Čerstvý korálovec je velmi štavnatý, má sladce křenovou chuť. Prášek se sušeného korálovce má nasládlou vůni.

Používá se pro své výrazné protinádorové účinky, podporu imunity, pro léčbu trávicího ústrojí, žaludečních a dvanáctníkových vředů a pro podporu nervového systému.

Reishi-lesklokorka lesklá


Latinsky Ganoderma lucidum, česky lesklokorka lesklá. V přírodě roste vzácně i v podmínkách střední Evropy, u nás roste poměrně zřídka v listnatých lesích teplých oblastí. Dle asijské tradice jedna z nejvzácnějších a nejúčinějších hub, vyhrazená pouze pro čínského císaře a jeho rodinu. Neodevzdané nálezy lingzhi se trestaly smrtí.

Lesklokorka je nejedlá. Sušená nemá téměř žádnou vůni, ale velice hořkou chuť.

Posiluje obranyschopnost organismu, působí protivirově, protibakteriálně a preventivně protinádorově. Pomáhá při regeneraci jater po zatížení léčivy či alkoholem, odstraňuje z těla těžké kovy, detoxikuje organismus. Má uklidňující účinky, zlepšuje duševní výkonnost. Působí jako prevence stárnutí.