Listopad 2010

Směs na chronickou zácpu a lenivá střeva

20. listopadu 2010 v 8:17 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Kůra krušiny olšové,nať zlatobýlu,lnice,květ bezu,,plod fenyklu.Kůru necháme přes noc macerovat ve studené vodě,ráno ohřejeme.Plody fenyklu rozdrtíme a spaříme jako ostatní byliny.Pijeme třikrát denně před jídlem.

Krušina olšová
n
n

Koupel pro slabé lidi po nemoci

20. listopadu 2010 v 8:11 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Z dobromysli,mateřídoušky a třezalky uděláme klasickým způsobem čaj na jednu koupel se dává asi 20 dkg sušené bylinkové směsi.Bylinky je možno použít -přelít 2x.Ve vaně zůstaneme 15 minut,srdíčko je nad vodou.Poté se zabalíme a zůstaneme 1 hodinu v posteli.

Mateřídouška
n

Karmelitánský likér z meduňky

19. listopadu 2010 v 11:13 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Smícháme 1/2 kg sušené nakrájené meduňky,20g nastrouhané citr.kůry,10g skořice,10g nastrouhaného muškátového oříšku a 10 hřebíčků.Všechno zalijeme 1l brandy.Necháme 14 dní uležet.Pijeme  ráno a večer kalíšek pro uklidnění srdce,nervů a podrážděných zažívacích orgánů.Koření působí tak,že z aperitivu nebudete ospalí jako by to bylo u meduňkového čaje.

Meduňka lékařská
v

Směs při slabém žaludku náchylném na zvracení

19. listopadu 2010 v 9:37 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Nať máty peprné,nať vachty,benedikt,kořen puškvorce,kořen anděliky,meduňka,řepík,heřmánek.Kořen puškvorce a anděliky necháme přes noc macerovat ve studené vodě ráno výluh ohřejeme.Přilijeme do něj čaj z ostatních bylinek.Pijeme po malých dávkách,jak nám žaludek dovolí.

Andělika lékařská
b

Směs při žaludeční nervozitě

19. listopadu 2010 v 9:30 Čajové směsi,kloktadla a koupele
List vachty třílisté,třezalka,kořen kozlíku,kořen puškvorce,nať zeměžluče,nať máty.Kořeny necháme přes noc macerovat ve studené vodě a ráno ohřejeme.Přilijeme čaj z ostatních bylinek a pijeme hojně během dne.

Vachta třílistá
n

Směs na vyvolání menstruace

19. listopadu 2010 v 8:33 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Nať dobromysli,nať vlaštovičníku,řebříček,nať petržele kořenové,nať kontryhele.Bylinky pijeme max. po dobu jednoho týdne,než se menstruace objeví,kvůli obsahu vlaštovičníku,který je velmi účinný,ale nesmí se používat dlouhodobě.Čaj nepijeme pokud je možnost vynechání menstruace kvůli těhotenství.
bVlaštovičník

Směs na posílení slinivky

19. listopadu 2010 v 8:22 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Květ jetele rolního,kořen pampelišky,nať šalvěje,lusky fazolu,nať jestřabiny,nať benediktu.Kořen pampelišky necháme přes noc macerovat ve studené vodě a ráno ohřejeme.Přilijeme čaj z ostatních bylin a pijeme ho před jídlem.

Jetel luční
n

Směs při nervozitě,tachykardii a podrážděnosti

19. listopadu 2010 v 8:15 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Kořen kozlíku,meduňka,srdečník,šišky chmele,nať vřesu,levandule,květ i plod hlohu.Kořen kozlíku a plod hlohu necháme přes noc namočené ve studené vodě.Ráno ohřejeme a přijeme do čaje z ostatních bylin.Pijeme při nespavosti,cukání v oku nervového původu,rozčilení a bušení srdce.

Srdečník
n

Směs na suchý kašel

18. listopadu 2010 v 13:46 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Divizna,sléz list i květ,prvosenka,violka vonná,majoránka,tymián.Čaj pijeme při akutních potížích zvláště v noci,pokud nemůžeme spát slazený medem.

Prvosenka vyšší
c

Směs při arterioskleroze

18. listopadu 2010 v 13:40 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Rozrazil lékařský,jinan dvoulaločný,hloh jednosemenný-plod,jmelí bez bobulí,routa vonná,řebříček.Kvůli routě užíváme jen v akutních potížích,nejdéle po dobu 3 týdnů.Poté na tři týdny vynecháme a můžeme začít znovu.

Jinan dvoulaločný
n

Směs při migréně

18. listopadu 2010 v 13:34 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Violka vonná nebo trojbarevná,meduňka,majoránka,levandule,kozlík-kořen,třezalka.Z bylinek uděláme čaj a pijeme v akutních stavech nebo ve stavu předráždění při začínajících obtížích.

Violka trojbarevná
n

Tinktura ze jmelí

18. listopadu 2010 v 13:27 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Čerstvé nebo sušené nastřihané větvičky jmelí bez bobulí zalijeme čistým lihem a necháme vyluhovat při pokojové teplotě 6-8 týdnů.Scezenou tinkturu uchováváme v lednici.Užíváme dlouhodobě 15-20 kapek ve sklenici vody obecně na rakovinu,tachykardii,stres,nemoci štítné žlázy,vysoký krevní tlak a cévní problémy.
a

Směs proti nespavosti

18. listopadu 2010 v 9:26 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Květ vlčího máku,šišky chmele,třezalka,meduňka,majoránka,kořen kozlíku.Kozlík necháme přes noc macerovat ve studené vodě a ráno výluh ohřejeme.Přidáme čaj z ostatních bylin.Pijeme hodinu před spaním.

Kozlík lékařský
n

Sedací koupel při hemeroidech

18. listopadu 2010 v 9:20 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Dubová kúra je známý osvědčený prostředek,může ovšem stahovat a vysušovat příliš.Přidáme k ní tedy bylinky,které hojí a zvláčňují kůži.Dubovou kůru necháme přes noc macerovat ve studené vodě a ráno ohřejeme.Přidáme čaj z lnice,šalvěje,přesličky a ořešáku.Vodu nalijeme do dětské vaničky,kde stahujeme a uvolňujeme svaly konečníku,pokud to bolest dovolí.Koupeme se 15 minut a poté zůstaneme 1 hodinu v teplé posteli pod přikrývkou.

Přeslička rolní
n

Směs na kloktání při namožených hlasivkách

18. listopadu 2010 v 9:14 Čajové směsi,kloktadla a koupele
List černého rybízu,nať řepíku,květ a list slézu,nať rozrazilu,nať svízele syřišťového.Z těchto bylinek se uvaří čaj, který se vlažný kloktá vícekrát denně.Stejně pomáhá čerstvá šťáva z černého rybízu nebo z  rozvařených sušených plodů.

Rozrazil lékařský
n

Šípkový likér při nachlazení a vyčerpanosti

18. listopadu 2010 v 9:07 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Rozdrcené šípky dáme do láhve a zalijeme pálenkou zředěnou vodou 1:1.Necháme stát  při pokojové teplotě 3-4 týdny,protřepeme a scedíme.Pijeme 2x denně pro posílení imunity a výplach močových cest.
n

Růžový olej

15. listopadu 2010 v 14:47 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Čerstvé růžové lístky růže šípkové nebo keltské naklademe do zavařovací sklenice a zalijeme olejem lisovaným zastudena.Sklenici dáme na slunné místo za okno a necháme vyluhovat 2-3 týdny.Léčí podobně jako třezalka suchou popraskanou kůži, drobná poranění,popáleniny,omrzliny.Uchováváme v lednici.
b

Směs při bolestivé menstruaci

15. listopadu 2010 v 14:03 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Kontryhel,routa vonná,hluchavka,řebříček a meduňka.Bylinky spaříme a užíváme jako čaj při menstruaci.Všechny jsou neškodné kromě routy,která by se měla vysadit hned po odeznění křečí.

Routa vonná
x

Směs na výplachy ústní dutiny a krku

15. listopadu 2010 v 13:58 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Šalvěj,yzop,heřmánek,sléz,ořešák,máta.Bylinky připravíme jako čaj a vlažným výluhem si vyplachujeme ústa a krk.Používá se při zánětech dásní,nosohltanu a angíně.

Sléz přehlížený
n

Směs na rozpuštění ledvinových a močových kamenů

15. listopadu 2010 v 11:55 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Nať přesličky,zlatobýl celík,libeček kořen,bříza,rdesno-truskavec,kakost,pýr,vřes.Kořen libečku přes noc macerujeme ve studené vodě,ráno výluh ohřejeme a přidáme k němu čaj z ostatních bylinek.Možno pít neomezeně. 

Kakost luční
m