Listopad 2010

Směs při cukrovce

15. listopadu 2010 v 11:50 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Oplodí bílého fazolu,list borůvky,nať jestřabiny,kopřivy,vřesu a list břízy.Čaj pijeme hojně přes celý den neomezeně.Cukrovka je těžká nemoc,kdy někdy nemůže nastat úplné vyléčení,pokud jsou již ve slinivce zcela zaniklá tělíska vytvářející inzulín.Je to jako kdybychom chtěli,aby znovu narostla ruka.U počínající cukrovky čaj velmi zlepšuje stav.

Jestřabina
c

Směs na zánět žlučníku

15. listopadu 2010 v 11:42 Čajové směsi,kloktadla a koupele
List jitrocele,nať lnice,kořen čekanky,kořen pampelišky,nať řepíku.Kořeny macerujeme přes noc ve studené vodě a ráno je ohřejeme.K tomu přidáme čaj z ostatních rostlin připravovaných normálním způsobem,kdy sušené rostliny přelijeme vařící vodou a necháme je 15 minut vyluhovat.

Lnice
n

Hluchavka bílá

15. listopadu 2010 v 11:35 Užití léčivých rostlin
Použití v historii-hluchavka se v klášterním léčitelství nepoužívala.Byla ale velmi známá mezi chudým lidem.Jako léčivo na "bělotok" žen ji doporučovaly báby kořenářky.

Užití dnes-přidává se do směsí na kašel, je možné jíst také syrové květy pro množství slizu,který chrání sliznice.Hojí zánět nosohltanu a rýmu při výplachu nosu. Zevně se používá na zánětlivé procesy na kůži,při zánětu střev,žaludku a dělohy.Přidává se také do sedacích koupelí při gyn.výtoku.

Kontraindikace-nejsou známy
c

Jalovec obecný

15. listopadu 2010 v 10:57 Užití léčivých rostlin
"Strom jalovcový hřejivý a vysušující jest.Proti toku břišnímu(průjem) vař plod ve vodě dešťové a trpící nechť až k pupku se do vývaru ponoří a břich si v té vodě tře."

Užití v historii-jalovcové dřevo bývalo známým vykuřovadlemproti zlým duchům a moru.Používalo se také při pohřebních rituálech.Hippokrates jej doporučoval zevně při nehojících se ranách.Hildegarda z Bingenu zase proti kašli a na onemocnění močového ústrojí.

Užití dnes-nyní se jalovcové bobule používají jako koření při vaření pro lepší zažívání tučného nebo tvrdého masa.Zevně v mastích na bolavé svaly a klouby.Vnitřně jako čaj je možné drtit plody nebo je jíst suché.Max 10 plodů denně.Posilují svaly vnitřních orgánů a proplachují močové cesty.

Kontraindikace-neužívat při zánětu ledvin a v těhotenství
c

Směs na zvýšení krevního tlaku

15. listopadu 2010 v 9:59 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Nať truskavce,yzopu,kručinky,saturejky a rozmarýnu spaříme a pijeme jen v akutních případech max.1x denně.Směs velmi prokrvuje a pomáhá tak i  na potenci.

Truskavec neboli rdesno ptačí
v

Směs na zánět tlustého střeva

15. listopadu 2010 v 9:53 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Mochnu husí,kořen proskurníku,heřmánek,řepík,sléz a třezalku spaříme a pijeme vlažné hojně celý den.Možno užívat dlouhodobě.

Mochna husí
v

Směs na chronické zahlenění dýchacích cest

15. listopadu 2010 v 9:50 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Květ divizny,list jitrocele,květ i list podbělu,nať mateřídoušky,květ a list slézu,kořen proskurníku,lékořice,plod anýzu.Bylinky spaříme a pijeme hodně teplý čaj,který velmi dobře rozpouští hleny.L0kořice se těžko schání,je možné jí užívat je formě černého pendreku,který se ještě pořád vyrábí z přírodních surovin.Možno užívat dlouhodobě

Lékořice
v

Směs na zánět vaječníků

15. listopadu 2010 v 9:43 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Květy černohlávku, nať kontryhele,řebříčku,hluchavky a heřmánku spaříme a pijeme hojně během dne.Ve stejném čaji je možné se koupat.Čaj nalijeme do dětské vaničky a sedíme v ní 15 minut.Poté se zabalíme a hodinu zůstaneme v posteli.

Černohlávek obecný
v

Plicní směs při akutní bronchitidě či zápalu plic

15. listopadu 2010 v 9:37 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Nať plicníku,květ divizny,nať fialky,květ prvosenky,list jitrocele,květ růže,list a květ slézu

Bylinky spaříme a pijeme hojně teplý čaj připravený do termosky po dobu tří týdnů.

Plicník lékařský
n

Heřmánek pravý

15. listopadu 2010 v 8:08 Užití léčivých rostlin
"Žene moč a kameny měchýře láme.Když děloha se ohřívá jeho odvarem,pravidelný tok to dává.Uklidňuje i břicha hryzení,šupiny a skvrny jaterní odhání a pit s vínem plod lásky vyhání."

Užití v historii-v Egyptě uctívali heřmánek jako květ boha Slunce.JIž od pradávna byl na předních místech jako bylina na všechno trápení.V klášterním léčitelství využíván velmi hojně.

Užití dnes-heřmánek má opravdu velmi bohaté využití vnější i vnitřní.Zevně působí protizánětlivě a užívá se na mokvající vyrážky,u miminek na těžké opruzeniny.Při nachlazení jako kloktadlo a pro výplach nosu.Také pro inhalaci,u miminek stačí dát k postýlce hrnec se spařeným květem.Vnitřně ukliďňuje křeče břicha,klidní všechny sliznice i střevní nebo poševní při sedacích koupelích.Ukliďňuje bolesti při menstruaci.Heřmánek v mléce večer uspává a léčí zánět spojivek.

Kontraindikace-může podráždit přecitlivělou kůži a žaludek při nevolnosti
b

Nápoj lásky 2

12. listopadu 2010 v 11:42 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Nať saturejky,yzopu,ořešáku,bazalky a rozmarýnu vložíme do sklenice a zalijeme červeným vínem,tak aby rostliny byly volně ne namačkané.Necháme 2-3 týdny vyluhovat.Je to přírodní afrodiziakum.Lidé se často mylně domnívají,že afrodiziakum je víno,ale alkohol naopak uspává a pocity tlumí.Sic je člověk prokrvený- mimo smysly:-),ale hezkého milování z lásky si neužije.Samotné červené víno bychom měli pít až po milování a ne na kuráž. Dalšími výbornými afrodisiaky jsou mořské plody a jiné hřejivé koření jako je třeba zázvor,lékořice,skořice, hřebíček.Už v historii používali chudí lidé také petržel a celer.Toto víno je velmi chutné a voňavé,mám prostě "říz."

Yzop
c

Bezový sirup z bobulí

12. listopadu 2010 v 11:26 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Bezinky pomáhají na záněty svalů a nervů,jsou plné vitamínů a zpevňují žilní stěny.Jsou výborné při zánětu žil a hemeroidech.

1 litr bobulí dáme do hrnce se 1/4 litrem vody a 15 minut povaříme.Propasírujeme,přidáme 1/2 kg přírodního cukru a ještě deset minut vaříme s neustálým mícháním.Vroucí nalijeme do teplých sklenic a uchováváme v temnu a chladu.
x

Směs na chronický zánět ledvin

12. listopadu 2010 v 8:27 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Květ zlatobýlu obecného,list břízy,nať medvědice nebo vřesu,lusky fazolu bez plodů,nať přesličky.Byliny zalijeme vroucí vodou a pijeme velké množství čaje po dobu tří týdnů.Čaj si ráno připravíme do termosky,aby zůstal teplý po celý den.

Zlatobýl
n

Jeřabinové víno

12. listopadu 2010 v 8:22 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Čerstvé pomačkané jeřabinky dáme do láhve a zalijeme bílým vínem.Necháme 2-3 týdny vyluhovat při pokojové teplotě.Občas protřepeme.Slijeme do láhve a uchováváme v lednici jako lék na nachlazení,cévní onemocnění,srovnání hormonální hladiny,paradentozu, v rekonvalescenci po těžkých chorobách.
n

Směs na podporu tvorby žluče

11. listopadu 2010 v 9:03 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Jak známo,na žlučník pomáhají hořké bylinky,tedy čaj z nich nechutná zrovna dobře.Bude nutné přestat se rozčilovat a změnit stravu velmi radikálně,protože takovéhle čajíčky jsou jen pro pokorné lidičky:-)Jistě znáte léčivou moc pampelišky,pokud právě kvete,jezte zelené části co hrdlo ráčí.Na podzim si vykopejte kořen a hned ho pokrájte na kousky.Suší se v troubě nebo sušičce ovoce.Stejné je to s kořenem čekanky.Kořen puškvorce koupíte v lékárně.

Kořen pampelišky,kořen čekanky a kořen puškvorce necháme stát ve studené vodě přes noc a ráno macerát ohřejeme nevaříme.Pijeme ráno a večer před jídlem.

Čekanka
m

Kostivalová Lesana

11. listopadu 2010 v 8:53 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Čerstvý umytý kořen kostivalu,který je dobré vykopávat na podzim,nakrájíme na kousky a naskládáme do zavařovací sklenice.Zalijeme zelenou Alpou Lesanou a necháme při pokojové teplotě vyluhovat 2-3 týdny.Poté kořen vyjmene a lék uchováváme v chladničce.Léčí revmatické bolesti,záněty svalů,kloubů,pohmožděniny,otoky,zlomeniny.Nedává se na rány,pouze na poranění tupým předmětem.
n

Směs na zastavení dětského průjmu u batolat

11. listopadu 2010 v 8:47 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Nať a sušený plod borůvky je velmi šetrný v dětskému tělíčku.Samotné sušené plody můžeme rozvařit na řídkou kaši a tu maličkému dávat po lžičkách.Pokud se rozhodneme pro čaj,přelijeme vroucí vodou nať borůvky a drcený plod,přidáme heřmánek květ a sléz-list a květ.Dáváme vlažný po lžičkách,pokud zvrací,jinak může pít na průjem mnoho tohoto čaje,kolik chce.
n

Koupel na ženský výtok

11. listopadu 2010 v 8:40 Čajové směsi,kloktadla a koupele
Při chronickém ženském výtoku,ať kvasinkovém či bakteriálním pomáhá nejlépe řebříček.Stahuje podrážděnou sliznici,hojí zánět a ničí bakterie.Můžeme přidat kontryhel,heřmánek a list ořešáku.Rostliny přelijeme vroucí vodou pokud jsou sušené,pokud jsou čerstvé,tak je necháme macerovat ve studené vodě a výluh pak ohřejeme.Nevaříme.Nalijeme do dětské vaničky a v ní 15 minut pochvu vyplachujeme.Koupel provádíme 1x denně večer,kdy se poté zabalíme do teplého oblečení v posteli a až do vymizení potíží se straníme pohlavního styku.
b

Chřest lékařský

8. listopadu 2010 v 22:39 Užití léčivých rostlin
"Jest hřejivý a vysušující a jeho plod má vyprazdňovací sílu.Jest dobrý při ucpávání sleziny a jater,při nucení na moč a proti bolestem břichu."

Použití v historii-chřest je znám jako lék již 5 tisíc let před Kristem na vyprazdňování i  jako zelenina léčící žaludek a střeva.Výhonky se vařily ve víně pro změkčování břicha a čištění krve.Mylně se používalo semeno,které je jedovaté.

Použití dnes-Dnes se  používá oddenek s kořeny,který je močopudný nejlépe v kombinaci s jinými močopudnými bylinami. Je vhodný k proplachovacím kůrám močových cest,při otocích ,obezitě,zácpě a žloutence.Používáme čerstvý nebo sušený kořen ve formě čaje.

Kontraindikace-neužívat při zánětu ledvin 

n

Pelyněk černobýl

8. listopadu 2010 v 10:36 Užití léčivých rostlin
"Rostlina ta ženské neduhy léčí,měsíční tok podporuje a dělohu posiluje ,když hřejivý náčinek od ní dostane."

Použití v historii-Již v antice doporučovali černobýl na sedací koupele při zánětu dělohy.Hildegarda z Bingenu jej používala na nemocné vnitřnosti jako velmi hřejivý a vysušující.

Použití dnes-černobýl hubí plísně a choroboplodné zárodky.Povzbuzuje trávení,upravuje průjem,odstraňuje zápach z úst,podporuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv.

Lidové užití-narozdíl od pelyńku pravého určeného k odhánění všeho možného je černobýl pro chudý lid symbol naděje a spokojenosti.Byl mírnou bylinou používanou,když nic jiného nerostlo.Je možné používat sedací koupele nebo čaj,ale jen dočasně.Ostřihává se nať s květy.

Kontraindikace-není tolik jedovatý jako absint,ale není možné jej užívat v těhotenství,může vyvolat potrat
b