Březen 2014

Bezinkový ocet

25. března 2014 v 13:46 Recepty na léky a zdravé pokrmy
Bezinkové květy jsou i přes svou zvláštní vůni velmi vyhledávané. Používají se ve směsích na čaj, jako kloktadlo nebo ve formě octových obkladů. Bez pomáhá při chřipkových bolestech, na horečky, při zánětech nervů a svalů, na otoky a při horkém zanícení kůže. Je podobným všelékem jako heřmánek, kdy může vzniknout alergie na jejich pyly. Mnoho pylu může opadat při sušení, kdy květy pokládáme na podložku stopkami nahoru. Po usušení stopky odstřihneme.

Bezové květy sušené nebo čerstvé vložíme do obyčejného octa. Pokud bychom chtěli ocet používat vnitřně, musíme zvolit kvalitnější druh, například jablečný. Květy v octu můžeme ponechat a nemusíme je vyjímat. Před použitím ocet smícháme s vodou v množství 1:1. Do tekutiny namočíme plátno a pokládáme na bolavou hlavu, krk, páteř a končetiny. Při horečkách můžeme takto namočit celé prostěradlo nebo bavlněné ponožky. Dbáme na to, aby voda nebyla příliš ledová zvláště v případě malých dětí.


Čarovná mast z bezu černého

25. března 2014 v 13:11 Keltské posvátné stromy
Na tomto keři zanechávali naši předkové své nemoci. Zvláštní vůně keře je přitažlivá i odpudivá zároveň podle toho, jaký vztah má člověk k neviditelnému světu. Pod keřem se totiž nalézá vchod do podsvětí. V touze počít potomka naši předkové prosili keř, aby se duše zemřelých znovuzrodila v podobě jejich dítěte. Bylo běžné nosit bezu obětiny ve formě piva, medu a másla. Není moudré strom kácet či olamovat bez vážného důvodu. Právě v těchto případech bývají duchové přírody nemilosrdní a mohou vás přivést k rozumu nepříjemnými událostmi. Bez ke mně promlouvá zvláštní sborovou řečí duchů a střítků. Jedná se o zvláště posvátný strom, kdy vždy žádáme o svolení nežli začneme trhat listy nebo květy.

K přípravě masti budeme potřebovat půl kila sádla a 2 hrsti čerstvě vypučelých listů bezu. Necháme chvilku slabě bublat a sejmeme z ohně. Druhý den mast znovu ohřejeme. Slijeme do kelímku a používáme na modřiny a úrazy tupým předmětem. Mast snímá bolest a zázračně rozpouští krevní sraženiny. Stejně působí přímo přiložené listy nebo obklad z čajového nálevu.


Dubová koupel rytířů

25. března 2014 v 12:52 Keltské posvátné stromy
Z mocného dubu přijímáme jeho aktivní sílu, kdy je přímo spojen s vesmírem. Pro dobré uvědomění sebe a svého životního prostoru nám může pomoci vizualizace, kdy se s dubem spojíme. Představujeme si zarůstání silných kořenů do země i rozložitost koruny, která si žádá dostatek místa. Dub ke mně promlouvá hlasem staršího bojovníka. Je nesmlouvavý a nebere si servítky. Objímání stromu nás naplní velku odvahou. Energie dubu je silná a je třeba se na připravit.

Koupel z mladého listí používali rytíři k obnovení svých sil. V dnešní době pomáhá všem, kteří klesají na duchu. Listí otrháváme z mladých náletů, nikdy neničíme starý posvátný strom. Všechny jarní listy i z jiných rostlin nevaříme, neboť obsahují vitamín C. Listy necháme ponořené přes noc ve velkém hrnci ve studené vodě. Před koupelí nálev ohřejeme, ale nevaříme.

Žaludová melta

25. března 2014 v 12:37 Keltské posvátné stromy
Mletá žaludová jádra se dříve přidávala do mouky při pečení chleba. Tuto variantu jsem nezkoušela, ale velmi nám chutnala dubová káva. K žaludovým jádrům je možné přidat též jiné suroviny jako jsou zrna ječmene, hrách, pohanku, špaldu. Žaludy sbíráme pod stromy brzy po opadání, necháme je oschnout a vyloupneme jádra stejně jako u ořechů.

Směs nadrcených surovin opražíme na pánvi do té míry, že začne příjemně vonět. Potom ji umeleme a uchováváme ve sklenici. Lžíci kávoviny krátce povaříme a nalijeme do čajové konvice. Uzemňující a zároveň povznášející energie dubu nás spojuje s nebem i zemí v harmonické rovnováze. Káva léčí nedostatek sebevědomí, neschopnost pokračovat v započatém díle, strach ze změn, lupénku, ekzém, silnou menstruaci a průjem.